Unikátní projekt sekvence ve společnosti Robert Bosch

CONTEG zavádí japonský APS systém Asprova
6.12.2012
Elektromateriál v područí SappyWMS
21.2.2013

Unikátní projekt sekvence ve společnosti Robert Bosch

Společnost Robert Bosch, spol. s r.o. zlepšuje sekvenční zásobování výrobní linky na speciální nádrže. Díky řešení DCIx JIT od firmy Aimtec půjdou velkoobjemové komponenty na linku přímo z nákladních vozů dodavatele. Objednávání bude probíhat na základě aktuálního plánu výroby (heijunky) v DCIx JIT. Přínosem řešení je zvýšení průchodnosti výroby, minimalizace zásob materiálu a snížení nákladů na případnou manipulaci a lidské zdroje.


Sekvenční dodávky mezi Tier 2 a montážní linkou Tier 1

Robert Bosch doplňoval výrobní linku na speciální produkty v sekvenci z externího skladu. Jedná se o nádrže na kapalinu Ad-Blue, která se u dieslových motorů vstřikuje do výfukových plynů. V důsledku dalšího zlepšování se společnost Robert Bosch rozhodla sklad na některé rozměrově náročnější komponenty výrobku nevyužívat a nechat si je dodávat od společnosti Kautex přímo na výrobní linku z nákladního vozidla. Je proto nutné zajistit, aby již v kamiónu byly komponenty správně poskládané v JIT módu a odebíraly se rovnou na výrobní linku. S tímto úkolem pomůže v projektu plzeňská firma Aimtec, která se specializuje na včasné a spolehlivé dodávky mezi Tier 1 automobilovými dodavateli a finálními výrobci automobilů v režimu JIT. Řešení u zákazníka Robert Bosch je obdobné s tím rozdílem, že dochází v nastavení sekvenčních dodávek mezi Tier 2 automobilovým dodavatelem a montážní linkou Tier 1 dodavatele. V České republice se tak z tohoto pohledu jedná o ojedinělý koncept.

Přínosy nového JIT řešení

Nové řešení dodávek ve společnosti Robert Bosch bude mít za následek větší průchodnost výroby, minimální zásoby materiálu, nižší náklady na manipulaci s materiálem a práci s lidskými zdroji. Zásadní přínosem je, že společnost Robert Bosch ušetří výrazné náklady na pronájem nebo koupi nových skladových prostor, kde by musela velké díly uchovávat. Projekt ve společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích byl zahájen na začátku října 2012. Jeho ukončení je plánováno na začátek února 2013.

Robert Bosch

Stuttgartský koncern Robert Bosch GmbH zaujímá tradičně přední místo mezi světovými dodavateli do automobilového průmyslu. V Českých Budějovicích byla založena dceřiná společnost Robert Bosch v roce 1992. Výrobní program tvoří čerpadlové nádržové moduly, sací moduly, víka hlav válců a elektronické plynové pedály. Odběrateli jsou významné evropské, japonské, asijské a jihoamerické automobilky, např. BMW, VW, Audi, Mazda, Mercedes, Honda, Nissan, Fiat, DaimlerChrysler. Společnost využívá podnikový informační systém SAP.