Sběr dat z lisů při výrobě pneumatik

Dlouhodobé partnerství s IAC Group
7.3.2013
Keramické obklady RAKO řídí SappyWMS
10.5.2013

Sběr dat z lisů při výrobě pneumatik

Přední světový výrobce pneumatik společnost MITAS a.s. se sídlem v Praze nasadil řešení DCIx MES pro sběr technologických dat při výrobě pneumatik ve své pobočce v USA. Dodavatelem řešení je firma Aimtec. Nový informační systém sbírá aktuální data z vulkanizačních lisů a zpracovává je do tabulkové a grafické podoby s cílem sledování, vyhodnocení a potvrzení kvality finálních pneu výrobků z místa, které je zeměpisně velmi vzdálené.


DCIx MES na úzká místa ve výrobě

Společnost MITAS a.s. požadovala systém pro sběr a vyhodnocování dat z výrobních lisů, které jsou umístěny ve městě Charles City v americkém státě Iowa. Ve výběrovém řízení uspěla nejlépe společnost Aimtec, která má za sebou řadu referencí z oblasti výroby a logistiky. V akciové společnosti MITAS nasadila vlastní systém DCIx MES, který je charakteristický pro svou flexibilitu a nutnost minimálního vývoje. Veškerá data se sbírají v reálném čase a přehled o výrobě je aktuální a platný v každém momentě. Předností systému je také to, že umožňuje snadno a včas odhalit případné problémy a chyby v procesu.

Jednoduché získávání technologických parametrů

Data z lisů instalovaných v USA jsou získávána přes počítačovou síť LAN a v pravidelném intervalu zapisována PLC konektorem. DCIx MES zaznamenává parametry, např. tlak a teplotu v membráně a v komoře, svěrnou sílu a další včetně přesného data a času. Pro vyhodnocování kvality finálních výrobků slouží českému managementu tabulkové a grafické reporty zobrazující hodnoty a křivky všech parametrů pro zvolený vulkanizační cyklus. Data se pak využívají pro optimalizaci procesu.

Projekt implementace DCIx MES byl zahájen před koncem roku 2012. Předání řešení uživatelům proběhlo na přelomu února a března 2013.

MITAS a.s.

Společnost MITAS a.s. z koncernu ČGS HOLDING a.s. je jedním z předních světových výrobců zemědělských pneumatik, které jsou vyráběny a prodávány po celém světě pod třemi obchodními značkami – Mitas, Cultor a licencovanou značkou Continental. MITAS a.s. dále vyrábí a distribuuje industriální a motocyklové pneumatiky. Firma vlastní tři výrobní závody v České republice, jeden v Srbsku a jeden v USA. Má vlastní globální prodejní a distribuční síť.