Roll-out korporátního SAP ERP

Řízení kvality v SAP ERP
5.6.2014
EDI jako služba v plastikářské výrobě
4.8.2014

Roll-out korporátního SAP ERP

Společnost Frauenthal Automotive v Hustopečích u Brna nasadila podnikový informační systém SAP. Na implementaci korporátní šablony od rakouské mateřské společnosti spolupracovala s firmou Aimtec, která se kromě roll-outů specializuje na přednastavená řešení a podporu zákazníků využívající při svém podnikání SAP ERP. Přínosem pro centrální tým koncernu Frauenthal Automotive byl snadnější celkový implementační proces.


Nasazení šablony z centrály do dceřiné společnosti

S příchodem jiného vlastníka vznikl ve společnosti Frauenthal Automotive požadavek na nový informační systém SAP v oblasti financí, majetku, controllingu, nákupu, prodeje a plánování výroby. Ve výběrovém řízení na konzultaci a dodávku služeb při implementaci korporátního templatu uspěla nejlépe společnost Aimtec. S tímto dodavatelem měla firma Frauenthal Automotive již předchozí zkušenosti. Nebyla to ale jen dlouholetá spolupráce, která vedení přesvědčila. Aimtec je partnerem řady společností, které působí v automobilovém průmyslu, je implementátorem SAP ERP, má bohaté know-how v oblasti roll-out projektů a vlastní pokročilou metodiku pro přehledné řízení a správu rozsáhlých projektů. Informační systém s názvem Bonanza vychází z potvrzených a celosvětově uznávaných přístupů pro projektové řízení.

GAP analýzy v rámci SAP ERP

První fáze spolupráce mezi společnostmi Frauenthal Automotive a Aimtec spočívala v provádění GAP neboli diferenčních analýz, kdy se popisoval stávající stav, stanovily se cíle a určily se rozdíly mezi procesy v závodě v Hustopečích a šablonou z centrály. Navrhla se varianta, jak dosáhnout cílového stavu, který je plně funkční a neobsahuje zbytečné nestandardy. Například v oblasti financí šlo o návrh jednotlivých procesů z pohledu české legislativy. Ve druhém kroku se jednalo o nasazení navrhovaných řešení po konzultaci s klíčovými uživateli. Všechny tyto fáze vedly ke sladění korporátní šablony s metodikou zákazníka.

Projekt nasazení SAP ERP byl odstartován v listopadu 2013. Plánovaný ostrý provoz ve stanoveném rozsahu byl spuštěn v květnu 2014.

Frauenthal Automotive Hustopeče s.r.o.

V roce 2012 koupil koncern Frauenthal Automotive společnost Worthington Cylinders a.s. v Hustopečích u Brna. Nová dceřiná společnost má 200 zaměstnanců a tržby ve výši 11,5 milionu eur. Společnost vyrábí téměř výhradně vzduchojemy, které jsou montovány především do nákladních a užitkových vozů značek Volvo Trucks, Renault Trucks či Scania. Firma Frauenthal Automotive v Hustopečích patří mezi 13 evropských lokalit, které tvoří skupinu Frauenthal.